Przeprowadzka – praktyczne porady

Kto chociaż raz w życiu musiał doświadczyć przeprowadzki, ten wie, że nie jest to proste zadanie i najmniejszym problemem jest w tym przypadku odległość. Trudność i poziom skomplikowania przeprowadzki rośnie wraz z ilością rzeczy, które musimy przetransportować z jednego miejsca do drugiego. Każda przeprowadzka jest inna, dlatego nie ma uniwersalnego poradnika, z którym przygotujemy się na wszelkie ewentualności, ale jest wiele rzeczy, które możemy zrobić dobrze i które wpłyną na to, że przeprowadzka nie będzie tak wielkim wyzwaniem.

Planowanie

Im wcześniej zaczniemy planować przeprowadzkę, tym lepiej, ale przynajmniej dwa dni przed przeprowadzką, w zależności od tego ile masz rzeczy, zacznij je już porządkować. Pomyśl, które z nich będziesz potrzebować najpierw, a które przydadzą Ci się później. To bardzo ważne: kiedy będziesz już w nowym miejscu, nie chcesz chyba pójść spać w ubraniach i bez użycia mydła czy pasty do zębów. Dlatego rzeczy pierwszej potrzeby i codziennego użytku spakuj tak, abyś po przyjeździe na miejsce miał do nich łatwy dostęp.

Pakowanie

Zaleca się, żeby wszystkie rzeczy trzymać w jak najlepszym porządku i posegregowane. Podczas wypakowywania się jest to bardzo pomocne. W przeciwnym razie można skończyć, będąc ogarniętym mnóstwem przedmiotów. Najlepiej w tym celu jest przygotować sobie kartony i odpowiednio je opisać. Podział na grupy może być następujący: kuchnia, łazienka, pokój, lub bardziej szczegółowy, jeśli rzeczy jest więcej: środki czystości, kosmetyki, sztućce, pościel, ubrania. Pamiętaj także, aby nie pakować przedmiotów bardzo ciężkich w zbyt duże kartony, gdyż jego struktura nie wytrzyma takiego naporu.

Delikatne rzeczy

Należy szczególnie zadbać o Twoje delikatne przedmioty, gdyż podczas przeprowadzki to właśnie one są najbardziej narażone na zniszczenia. Może to być na przykład wazon, filiżanki czy ozdoby na półkę, które nie mogą się pognieść. Rozwiązania są dwa: można je włożyć pomiędzy ubrania lub owinąć w folię bąbelkową. Pierwsze rozwiązanie jest raczej szybkie i nie wymaga specjalnych nakładów, jednak jeśli jest zagrożenie, że ten przedmiot mógłby zniszczyć odzież podczas przeprowadzki w przypadku np. pęknięcia, zdecydowanie lepsze jest drugie rozwiązanie. Folię bąbelkową można kupić w każdym sklepie z narzędziami, farbami i innymi produktami do remontów.

Zwierzęta

Jeśli posiadasz zwierzęta, może to być szczególnie stresujący czas dla nich. Dlatego powinieneś objąć je szczególną opieką. Twój pies czy kot prawdopodobnie jest przywiązany do swojego miejsca i może być nadzwyczaj nerwowy podczas przeprowadzki. Powinieneś pomyśleć nad jakimiś środkami uspakajającymi dla niego. W tym celu udaj się do weterynarza i przedstaw mu sytuację. On będzie wiedzieć, jakie środki będą najodpowiedniejsze dla Twojego zwierzęcia. Uchroni Cię to przed niepotrzebnym stresem. Zenerwowany pupil, choćby na co dzień był bardzo posłuszny, w sytuacji dużego niepokoju może zdezerterować. Szczególnie, że drzwi cały czas otwierają się i zamykają, podczas przenoszenia rzeczy.

Innym rozwiązaniem jest powierzenie psa na czas przeprowadzki sąsiadom lub znajomym, którzy się nim odpowiednio zaopiekują. Kiedy już wszystkie Twoje rzeczy będą przetransportowane i na właściwym miejscu, odbierz pupila i oswój go z nowym miejscem. Ważne jest też to, aby bezpośrednio po przeprowadzeniu się nie puszczać psa bez smyczy.

Transport

Zależy od Ciebie i Twojej decyzji, możesz przeprowadzić się używając własnego samochodu lub wynająć specjalną firmę przeprowadzkową.

Kiedy posiadasz półciężarówkę i przyjaciół, którzy Ci pomogą, nie będziesz potrzebował firmy zewnętrznej. Pamiętaj jednak wtedy o tym, żeby trzymać odpowiednią postawę ciała i nigdy nie dźwigać z niewyprostowanymi plecami. Grozi to nie tylko bólem pleców, ale też kontuzją, która może być tym dotkliwsza im więcej masz lat. Jeśli będziesz przenosić meble i przeprowadzać je na nowe, pamiętaj wcześniej je owinąć dobrze folią. Uchroni to je nie tylko przed otwieraniem się drzwiczek, ale także przed uszkodzeniami, ocieraniem się o siebie. Na końcu pracy pamiętaj wynagrodzić osobom pomagającym Ci. Zamów pizzę lub wyjdź z nimi na piwo wieczorem, aby uczcić przeprowadzkę lub pośmiać się z przeprowadzki.

Jednak, jeżeli nie chcesz niepotrzebnie brudzić sobie rąk, ani zaprzątać komuś głowę swoimi sprawami. Skorzystaj z usług firmy przeprowadzkowej. Ostatnio wybór jest coraz większy, dlatego możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, aby uprzednio zapoznać się z referencjami i opiniami innych użytkowników o danej ekipie przeprowadzkowej. Im dłużej dana firma jest na rynku, tym ma większe doświadczenie w przeprowadzkach. Kiedy dokonasz wyboru, nie musisz już o zbyt wiele się martwić, ponieważ wszystko wykonają już za Ciebie i rozładują ciężarówkę, tak jak będziesz tego chciał lub możesz postawić logistykę im.

Na miejscu

Spakowany, przetransportowany i wypakowany… co dalej? Jak teraz poradzić sobie z tymi wszystkimi kartonami? Odpocznij chwilkę. Nie wszystko od razu… Kiedy już poczujesz się zrelaksowany: najpierw rozejrzyj się po mieszkaniu czy domu. Zobacz, ile masz miejsca. Następnie przeanalizuj zawartość Twoich kartonów – pomogą Ci w tym etykiety. Teraz pokój po pokoju rozkładaj wszystkie swoje rzeczy w taki sposób, aby były w jak najkorzystniejszym miejscu dla Ciebie – pod ręką. Pamiętaj także, aby grupować je i segregować. Kiedy znajdziesz coś niepotrzebnego, po prostu to wyrzuć lub sprzedaj na jednym ze znanych serwisów ogłoszeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *