Kominek w domu – estetyka i praktyczność

Kominek w domu to marzenie wielu z nas. Jego ciepło, blask płomieni i charakterystyczne trzaskanie drewna tworzą wyjątkowo przytulną atmosferę. Zabudowa kominka nie jest jedynie kwestią praktyczności – to również element estetyczny, który ma kluczowe znaczenie dla całego wyglądu pomieszczenia. Jest to inwestycja, która, jeśli dobrze wykonana, znacząco podnosi wartość naszego domu oraz jakość naszego życia.

Poniższy artykuł został napisany z myślą o wszystkich tych, którzy marzą o kominku we własnym domu i chcą zrozumieć, jak najlepiej go zaplanować. Pomoże Państwu zrozumieć, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością, jakie są najnowsze trendy w designie kominków, jakie materiały warto rozważyć, a także jak unikać typowych błędów, które mogą zepsuć efekt końcowy.

Zapraszam do lektury. Wiedza zawarta w tym artykule pochodzi z lat doświadczeń, obserwacji trendów i rozmów z profesjonalistami. Wierzę, że dzięki niej, kiedy nadejdzie czas na realizację waszego projektu kominka, podejdziecie do niego z przekonaniem, że podejmujecie najlepsze możliwe decyzje.

Obudowy kominkowe – jak to było kiedyś

Jeszcze nie tak dawno temu popularnością cieszyły się obudowy kominków wykonane z płyt GK i izolowane wełną od środka, lub kominki wykonane z płyt izolacyjnych.

Nie było wtedy ogólnie dostępnych, innych właściwych materiałów. Tak wykonany kominek działał typowo konwekcyjnie dmuchając ciepłym powietrzem górnymi kratkami. Tego typu obudowy z perspektywy lat nie sprawdziły się:

Były nietrwałe,
materiały ulegały zniszczeniu pod wpływem temperatury,
kominki ogrzały doraźnie tylko podczas palenia,
konieczność częstego uzupełniania drewna,
silne zabrudzenia ścian nad kratkami, z których uchodzi rozgrzane powietrze,
nadmiernie wysuszone powietrze, co wpływało niekorzystnie na samopoczucie, a nawet zdrowie (bóle głowy, wyschnięte śluzówki, itp.) mieszkańców

Dlaczego kominki ciepłe akumulacyjne?

Promieniowanie kominka lub pieca kaflowego to najprzyjemniejsza i najzdrowsza, forma oddawania ciepła. Ten rodzaj kominków jest stosowany przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest umiarkowanie i długo oddawane ciepło. W nowoczesnych kominkach ciepłych akumulacyjnych BOHUSZ ciepło gromadzone jest w masie obudowy i opcjonalnie dodatkowych masach akumulacyjnych. Następnie oddawane jest powoli poprzez obudowę kominka. Pozwala to uniknąć okresowego przegrzewania i dużych wahań temperatury w pomieszczeniach.

Obudowy kominkowe – praktyczne podejście

Standardowo wykonujemy kominki (obudowy kominków) w systemie mieszanym, łączącym kominek konwekcyjny z efektywnością pieca akumulacyjnego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia. Przy budowie kominków ciepłych, grzewczych, opcjonalnie stosujemy różne systemy odzysku ciepła z spalin i masy akumulacyjne w różnej postaci i kształtach. Rozwiązania takie pozwalają magazynować energię cieplną na kilka do kilkunastu godzin.

Nowoczesne kominki ciepłe, szczególnie zalecane są do nowych energooszczędnych budynków, doskonale optymalizują bilans cieplny budynku i nie powodują okresowego przegrzewania pomieszczeń. Planując kominek w nowym, lub wyremontowanym budynku koniecznie przemyśl, ile ciepła potrzebujesz do jego ogrzania, a właściwie do utrzymania stałej komfortowej dla Ciebie temperatury w pomieszczeniach. Są to zapewne nie tak duże ilości.

PAMIĘTAJ

Rozpalając w kominku, dodajesz bardzo duże ilości energii cieplnej, tym samym podnosisz temperaturę w pomieszczeniach budynku. W pomieszczeniach które już mają komfortową temperaturę, utrzymywaną przez podstawowe CO, podłogówki, grzejniki.

W sytuacji gdy wkład kominkowy i jego zabudowa nie jest przemyślana, palenie w kominku stwarza dyskomfort cieplny (za gorąco) i po prostu nie palimy w kominku…

O czym musimy wiedzieć wybierając wkład kominkowy

Podczas spalania drewna w wkładzie kominkowym wytwarza się energia cieplna. Nagrzewa się szyba, korpus wkładu kominkowego i rury odprowadzające spaliny do komina. Od tych elementów nagrzewa się powietrze wewnątrz obudowy. Nagrzane powietrze robi się lżejsze i unosi się do góry. Na tym bardzo ogólnie pisząc polega ogrzewanie budynku powietrznym wkładem kominkowym.

Decydując się na kominek w domu, liczymy na ładny widok palącego się drewna i energię cieplną powstającą podczas palenia.

Aby tak się działo, powinniśmy spełnić kilka warunków. Dostarczona właściwa ilość powietrza do spalania, a konstrukcja paleniska musi zapewniać właściwy rozdział powietrza wewnątrz wkładu kominkowego
palenisko, czyli miejsce spalania drewna musi być wyłożone materiałem zapewniającym optymalnie wysoką temperaturę spalania. Nie wskazane, aby były to gołe stalowe, czy żeliwne ściany, oddające bardzo szybko ciepło na zewnątrz. Palenisko powinno być również wyposażone w deflektor i tak zwany system dopalania spalin. W miejsce dopalania spalin musi być dostarczone powietrze osobnymi niezależnymi kanałami.

To są ogólne, ale podstawowe zasady.

Należy również pamiętać, że w standardowych wkładach kominkowych, powierzchnia:

  • szyby wkładu kominkowego
  • korpusu nawet z radiatorami,
  • rur odprowadzającymi spaliny,

nie jest w stanie odebrać energii cieplnej powstałej podczas optymalnego spalania drewna i następnie, oddać do wewnątrz budynku. Nie odebrane ciepło ucieka do komina…

Czyli marnujemy drewno i nasza praca związana z paleniem idzie w większości na marne…

Dlatego naprawdę sprawny wkład kominkowy powinien wyposażony być w specjalne wymienniki ciepła instalowane w czopuchu, lub jeżeli ich nie ma w dodatkowy wymiennik ciepła instalowany na odcinku, wkład kominkowy – komin.