Codziennie wykorzystujemy sporo pamięci wbudowanej w nasze urządzenia przenośne. Zdjęcia, filmy, muzyka i aplikacje zajmować mogą sporo miejsca. Czasem, żeby pomieścić wszystkie dane, należy wykorzystać dodatkowe nośniki. Karty pamięci są idealnym rozwiązaniem. Co warto o nich wiedzieć?
Czym w ogóle są karty pamięci
W obecnych czasach są to najbardziej rozpowszechnione nośniki pamięci zewnętrznej. Są to konstrukcje półprzewodnikowe. Na podobnej zasadzie działają komputerowe dyski SSD. Nie ma w nich ruchomych elementów. Dzięki temu są w stanie bezpiecznie pracować w przenośnych urządzeniach elektronicznych bez ryzyka uszkodzenia.
Pierwsze karty pamięci pojawiły się na rynku w latach 90-tych poprzedniego wieku. Od tego czasu znacząco ulepszone zostały ich parametry. Są w stanie pomieścić o wiele więcej danych. Pracują szybciej i są o wiele bardziej kompaktowe.
Użytkownicy takich kart pokochali je z kilku względów. Ich instalacja w urządzeniach jest błyskawiczna. Jest to rozwiązanie plug-and-play. Można je łatwo zmieścić w kieszeni, torebce, czy portfelu. Są dużo mniejsze niż dysk przenośny lub pendrive. Praktycznie każde urządzenie wyposażone jest w sloty na karty pamięci.
Karty pamięci – mnogość rozwiązań na rynku
Pierwszym rozwiązaniem są karty Secure Digital (SD). Ważą niecałe 2g, a ich wymiary są mniejsze niż 3,5 cm. Stosowane były i są powszechnie w aparatach fotograficznych, czy kamerach cyfrowych. Mają pojemność 2GB. Dostępne są też w wersji SDHC (do 32 GB) i SDXC (do 2TB). Miniaturyzacja tych kart pozwoliła na używanie ich w smartfonach. Karty microSD oferują takie same parametry przy znacznie mniejszych rozmiarach. Był prekursorem kart nanoSD. Z wykorzystaniem adapterów mniejsze karty mogą być używane w urządzeniach ze slotami na karty większe.
Profesjonalne lustrzanki wykorzystują nieco inne rozwiązanie. Karty Compact Flash (CF) zapewniają o wiele więcej pamięci, a przesyłanie danych odbywa się szybciej. Popularne są zwłaszcza wśród fotografów. Najnowsze karty CF pomieszczą niemalże 150 000 TB danych. Od kart SD różnią się przede wszystkim grubością. Mają większe rozmiary, ale rekompensują to błyskawiczną szybkością przesyłania danych. Zwłaszcza w wersji CFast, znacznie szybszej od standardowej CF.
Długa żywotność karty pamięci? Zapamiętaj!
Nie ma wątpliwości, że utrata cennych danych zapisanych na karcie pamięci to koszmar, którego nikt nie chce doświadczyć. Aby zapewnić, że to się nie stanie, istnieje kilka kluczowych wytycznych, które warto mieć na uwadze.
Po pierwsze, powstrzymaj się od zapisywania jakichkolwiek danych na karcie, jeśli poziom naładowania baterii twojego urządzenia jest krytycznie niski. Na wypadek, gdyby niespodziewanie się wyłączyło podczas transferu danych, zaleca się podłączenie go do ładowarki.
Ponadto kluczowe jest ochrona styków karty przed potencjalnym uszkodzeniem mechanicznym, a także przed wilgocią, brudem i piaskiem. Po bezpiecznym wyjęciu karty z urządzenia, przechowywanie jej w dedykowanym ochronnym etui jest mądrym posunięciem.
Dodatkowo, niezbędne jest nie wyjmowanie karty podczas zapisywania danych, a dla dodatkowego bezpieczeństwa, warto poczekać kilka chwil po zakończeniu transferu przed jej usunięciem.
Przestrzeganie tych zasad prawidłowego obchodzenia się z kartami pamięci jest kluczowe dla zapewnienia ich długowieczności i ochrony wszelkich cennych danych, które przechowują.