Na tym, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, równice dotyczące kierowców się nie kończą. Dlatego zanim wjedzie się na Wyspy, warto poznać podstawowe zasady poruszania się na drodze w Wielkiej Brytanii oraz zasady dotyczące obowiązujących tam limitów prędkości.
Rodzaje dróg a limity prędkości w Wielkiej Brytanii.
W Wielkiej Brytanii dozwolone limity prędkości uzależnione są od rodzajów dróg oraz typów pojazdów. Istnieją podstawowe przepisy dotyczące różnych typów dróg, ale oczywiście znaki drogowe mogą decydować inaczej. Podstawowe rozróżnienie dotyczy terenu zabudowanego i obszaru poza nim. Poza nim wyróżniamy „single carriageway” oraz „double carriageway””. Single carriageway to droga o nieokreślonej liczbie pasów, które jednak nie są rozdzielone pasem zieleni (droga jednojezdniowa). W przeciwieństwie do drugiego tupu dróg – double carriageway (droga dwujezdniowa). Tu występuje pas zieleni, ale liczba pasów również nie jest określona, może być dowolna.
Prędkość poruszania się samochodów osobowych po drogach w Wielkiej Brytanii.
Samochody osobowe na obszarze zabudowanym obowiązuje limit do 48 kilometrów na godzinę. Na drogach jednojezdniowych osobówki mogą poruszać się z prędkością 96 km/h, zaś na dwujezdniowych z prędkością 112 km/h. Na autostradzie pojazdy tego typu mogą również osiągać prędkość do 112 km/h.
Limity prędkości dla samochodów z naczepami i przyczepkami.
Na terenie obszaru zabudowanego pojazdy z naczepami kempingowymi i przyczepami mają standardowe ograniczenie do 48 km/h. Na trasach jednojezdniowych mogą osiągać prędkość 81 km/h, natomiast na dwujezdniowych oraz na autostradzie – do 96 km/h.
Limity prędkości dla autobusów, autokarów, samochodów dostawczych i ciężarówek.
Samochody dostawcze o masie nieprzekraczającej 7,5 tony oraz autokary i autobusy mogą poruszać się po terenie zabudowanym z prędkością 48 km/h. Na drogach jednojezdniowych mogą poruszać się z prędkością 80 km/h, natomiast na drogach dwujezdniowych – 96 km/h. Na autostradzie ta prędkość może wynosić 112 km/h. Inne przepisy dotyczą większych pojazdów. Samochody ciężarowe o masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony mogą poruszać się na terenie zabudowanym z prędkością 48 km/h. Na drogach jednojezdniowych samochody ciężarowe o tej masie nie mogą przekraczać prędkości 64 km/h, a na drogach dwujezdniowych – 80 km/h. Na autostradach ta prędkość może wynosić 96 km/h.
Ułatwienia w jeździe dla kierowców zawodowych w Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania, w ślad za innymi państwami, podwyższyła limity prędkości obowiązujące kierowców samochodów dostawczych. Dlaczego? Badania jednoznacznie dowodzą, że kierowcy permanentnie łamią przepisy, a z drugiej strony – wolniejsze pojazdy ze względu na manewr wyprzedzania – też stanowią zagrożenie. A przepisy okazują się nieaktualne. Lepsze niż kiedyś drogi i wyższej jakości pojazdy pozwalają, nawet przy wyższej prędkości, na bezpieczniejszą jazdę. Dlatego podwyższanie limitów jest uznawane za racjonalne, zdroworozsądkowe i zwyczajnie się sprawdza.