Jak zachowywać się w operze

Opera nie należy do najpopularniejszych form rozrywki, jednak w życiu każdego z nas może przyjść taka chwila, że będzie nam dane się do niej wybrać. Trzeba wiedzieć, że wyjście do opery wymaga dużo więcej wysiłku i zaangażowania, niż wyjście przykładowo do kina czy nawet teatru. Jak więc powinniśmy się do takiego wyjścia przygotować i co powinniśmy wiedzieć, aby nie najeść się wstydu i nie spowodować złości innych uczestników spektaklu? Zapraszamy do artykułu, w którym to odpowiemy na te i inne pytania, co pozwoli każdemu na spędzenie miłych chwil w operowym towarzystwie.

Wybierasz się do opery? Zwróć uwagę na strój.

Zasadniczo nie ma jakiegoś zakazu wchodzenia do opery w bluzie czy w innych luźniejszych strojach. Natomiast ze względu na donośniejszy charakter wydarzenia warto ubrać się nieco inaczej, niż zazwyczaj chodzimy do kina czy na piwo ze znajomymi. Jeśli chodzi o Panów, może to być czarna marynarka lub garnitur z białą koszulą, a do tego eleganckie buty o stonowanych kolorach, nie trzeba odrazu wskakiwać w smoking.

Panie natomiast powinny ubrać kreację wieczorową, a najlepiej jeżeli jest dobrze dobrana do partnera. Należy pamiętać, aby buty zakrywały palce i pięty. W sytuacji gdy pogoda nie sprzyja zakładaniu eleganckiego ubioru lub jest zima, okrycia wierzchnie lub obuwie możemy zmienić w szatni przed koncertem.

Do opery warto się przygotować

Gdy nie chcemy zderzyć się z sytuacją, w której zasiadamy na sali, oglądamy spektakl i po chwili dochodzi do nas, że tak naprawdę mało z niego rozumiemy i czas do przerwy będzie dla nas okresem zastanawiania się, o co tu może do końca chodzić. Zaznajomienie się z tak zwanym libretto koncertu, z okresem, w jakich powstał i przez kogo został stworzony spektakl, pozwoli chociaż trochę zmienić sposób postrzegania tego dzieła.

Warto również zaczerpnąć głębszej wiedzy na temat samego autora, bo to jednak dzięki jego życiu powstał spektakl, w którym możesz brać udział. Kolejnym plusem takiego przygotowania się może być możliwość rozmowy z innymi uczestnikami, a także zabezpieczenie przed wygłupieniem się i wyjściem na ignoranta.

Do opery nie na ostatnią chwilę

Na spektakl powinniśmy przybyć przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem, a najlepiej jeśli czas ten wydłuży się do pół godziny. Jeśli jednak nie uda nam się zdążyć na określoną godzinę, a wpuszczą nas na salę, to należy zająć najbliższe wolne miejsca lub usiąść na samym końcu, a po przerwie znaleźć swoje siedzenia.

Lepiej unikać sytuacji przeciskania się przez rzędy, ze względu na szacunek do innych współuczestników. W drodze do szatni mężczyzna powinien iść pierwszy, a następnie pomóc kobiecie zdjąć płaszcz i zaproponować coś do picia, jeśli do rozpoczęcia pozostało wystarczająco dużo czasu.

Jak zachowywać się na sali operowej?

Analogicznie do sytuacji w kinie czy w teatrze nie należy przepychać się na siłę. Można przeprosić i bokiem, twarzą do siedzących zająć swoje miejsca. Warto dwa razy sprawdzić, czy na pewno jesteśmy na odpowiednich siedzeniach. W ten sposób unikniemy kłopotliwej sytuacji, gdyby okazało się, że nasze miejsce wcale naszym nie jest i znowu musimy przeciskać się między innymi uczestnikami.

Podczas koncertu nie wolno rozmawiać, jest na to czas przed spektaklem lub w trakcie przerwy. Nie powinno się wychodzić, bo zaburza to wrażenia, jakie odbierają inni uczestnicy. W sytuacji, gdy sytuacja jest nagląca, należy to zrobić jak najciszej i delikatniej. Najlepiej jednak poczekać do przerwy i z tego też względu trzeba się zastanowić nad zabraniem dzieci na takie przedstawienia. Ponieważ są zazwyczaj bardzo długie i młodsze pociechy, mogą po prostu nie wytrzymać. Oczywiście będąc już na widowni, nie pijemy i nie spożywamy przekąsek.

Tags: