jak działają ogniwa słoneczne - fotowoltaika

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej ekologicznym stylem życia, warto najpierw przeprowadzić małe badania. Nie tylko sprawi to, że będziesz lepiej poinformowany podczas dokonywania przyszłych zakupów, ale technologia wykorzystywana w zielonych projektach jest zarówno najnowocześniejsza, jak i fascynująca. Na przykład, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych rachunkach za energię elektryczną, a także przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na planecie, możesz rozważyć źródło energii neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, takie jak panele słoneczne. W zależności od klimatu możesz wykorzystać panele słoneczne do zasilania wszystkich swoich potrzeb elektrycznych. Jednak najpierw powinieneś dowiedzieć się, jak działają ogniwa słoneczne, a następnie wyjść i zbadać różne opcje zakupu.

Jak działają ogniwa słoneczne.

Ogniwo słoneczne wykorzystuje podstawową chemię do wytwarzania elektryczności z promieni słonecznych. To nie tyle przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w użyteczną energię elektryczną, ten proces jest nieco bardziej skomplikowany. Zaczyna się od cząsteczki krzemu.

Krzem – serce ogniw słonecznych.

Prawdopodobnie słyszeliście o krzemie w odniesieniu do chipów komputerowych. To ta sama substancja. Krzem jest stabilną cząsteczką, która może tworzyć trwałe wiązanie z innymi cząsteczkami krzemu. To dlatego, że ma miejsce na osiem elektronów w zewnętrznym pierścieniu, ale przez cały czas utrzymuje tylko cztery. Dlatego, gdy dwie cząsteczki krzemu są połączone, obie są neutralnie naładowane.

Aby ogniwo słoneczne działało, musisz mieć dodatnio i ujemnie naładowaną cząsteczkę krzemu. Ogólnie rzecz biorąc, na panelu dodatnio naładowanych cząsteczek znajduje się cały panel ujemnie naładowanych cząsteczek. Ogniwa ujemne powstają przez połączenie krzemu z fosforem, pierwiastkiem o pięciu elektronach.

Dodatkowy elektron tworzy ładunek ujemny. Ogniwa dodatnie powstają przez połączenie krzemu z borem, pierwiastkiem o trzech elektronach. Brakujący elektron tworzy ładunek dodatni.

Teraz nadchodzi słońce. Słońce wytwarza fotony, które dla naszych celów są jak małe młotki molekularne. Kiedy fotony w określonym widmie uderzają w ujemne ogniwa słoneczne, dodatkowy elektron jest wystrzeliwany do panelu dodatniego.

Gdy w panelu dodatnim nagromadzi się zbyt wiele elektronów, są one przeciągane przez dołączone przewody, aby wytworzyć energię elektryczną dla twojego domu. Im więcej fotonów trafi w panele, tym więcej energii elektrycznej wytworzysz w danym momencie.

Ogniwa słoneczne – technologia doskonała?

Ogniwa słoneczne mogą wytwarzać energię, dopóki świeci słońce. Nie wytwarzają jednak dużej mocy w porównaniu do zajmowanej przez nie powierzchni. Każdego dnia dokonuje się jednak postęp, zwłaszcza w dziedzinie nanotechnologii. Budowanie paneli słonecznych z maleńkich krzemowych wież drastycznie zwiększyłoby powierzchnię bez zajmowania większej przestrzeni na dachu. Teraz gdy już wiesz, jak działają ogniwa słoneczne, powinieneś zdecydować, czy nadszedł czas, aby ich użyć i wyłączyć swój dom z sieci, zaoszczędzić pieniądze i wiedzieć, że robisz przy okazji coś, aby pomóc naszej planecie.