Inwestowanie w nieruchomości – pierwsze kroki

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z częściej wymienianych form zarabiania. Od kilku lat praktycznie we wszystkich mediach społecznościowych natrafić możemy na oferty różnych coachów, zachęcających do inwestowania w nieruchomości pod ich okiem. Zastanawiałaś się nad tym, czy jest to sposób zarabiania dla Ciebie? Masz już jakieś oszczędności i nie masz pomysłu jak je zabezpieczyć i przy okazji pomnożyć? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przygotowaliśmy kilka wskazówek dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w nieruchomości.

Musisz mieć jasno określony cel

Przed zainwestowaniem w jakąkolwiek nieruchomość zastanów się, dlaczego w ogóle chcesz to zrobić ? Jakie są twoje motywacje? Chcesz ją wynajmować i wygenerować sobie pasywne przychody? A może kupić do użytku własnego lub członków rodziny, zabezpieczając tym samym swoje oszczędności? Czy też znaleźć fajne mieszkanie w opłacalnej cenie, które chciałbyś wyremontować i sprzedać drożej?

Warto się nad tym głęboko zastanowić. Ponieważ ewentualne zobowiązania, są długoterminowe, a proces czasochłonny. W dodatku taka nieruchomość, to kolejna rzecz, o którą musimy dbać i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o nasz czas, ale przede wszystkim o koszty, jakie taka nieruchomość przecież generuje.

Przelicz dokładnie swój budżet i realnie oceń swoją sytuację finansową

Kolejnym krokiem, jaki trzeba spełnić lub osiągnąć przed kupnem nieruchomości jest dysponowanie środkami finansowymi. Posiadanie kapitału jest niezbędne do inwestowania w tego rodzaju dobra. Nie muszą to być ogromne sumy, kilkadziesiąt tysięcy powinno być wystarczające, aby zacząć naszą drogę z nieruchomościami. Oczywiście posiadanie większej ilości zasobów finansowych pozwoli Ci znaleźć atrakcyjniejsze oferty i zwiększy Twoje szanse.

Jedną z opcji jest posiłkowanie się kredytem inwestycyjnym, mało kto na początku ma zgromadzony tak duży kapitał. Trzeba pamiętać, że im mniej pieniędzy zainwestujemy, tym mniejsze będzie potencjalne ryzyko ich utraty. Sprawą kolejną, o której wielu niedoświadczonych inwestorów zapomina, jest czas poświęcony na inwestycje. Każdy z nas mniej lub więcej potrafi określić, ile pieniędzy zarabia w godzinę – niezależnie od tego czym się zajmuje.

Zakup nowego mieszkania, urządzenie go, a także znalezienie odpowiednich najemców wymaga czasu i pewnego rodzaju wkładu. Wszystko to powoduje, że warto przeanalizować, ile tak naprawdę zarabiamy na naszej nieruchomości. Może się okazać, że liczby wychodzą zupełnie inne po dodaniu wyżej wymienionego czynnika.

Zakup odpowiednią nieruchomość

Po określeniu celu, budżetu, a także opłacalności, musisz podjąć decyzję, jaki typ nieruchomości chcesz kupić. W jakim segmencie będziesz czuł się dobrze i nie będzie to dla Ciebie zbyt męczące. Jeśli decydujesz się zakupić mieszkanie pod wynajem i uważasz, że ten sposób może być tym idealnym dla Twojej osoby, przeanalizuj dogłębnie rynek, na którym przyjdzie Ci działać.

Możesz wziąć pod uwagę swoje własne odczucia. Czy chciałbyś w takim mieszkaniu zamieszkać? Czy okolica jest przystępna i jest dobrze skomunikowana? Wszystkie detale możesz znaleźć w wielu książkach, które opisują szczegółowe informacje dotyczące inwestowania. Uwierz, mogą się okazać bardzo przydatne gdy nadejdzie czas podjęcia decyzji.

Podsumowanie

Jak pokazują realia rynków nieruchomości, inwestowanie w nie jest bardzo ciekawą i dość pewną formą zarabiania, ale nie jest to łatwy kawałek chleba i z pewnością obarczony dużą dawką stresu. Nie można zajmować się inwestowaniem w nieruchomości bez poważnego i odpowiedzialnego podejścia. Trzeba również liczyć się z tym, że jest to zajęcie bardzo czasochłonne. Począwszy od czasu, jaki potrzebujemy na wybór odpowiedniej do zakupu nieruchomości, przez jej przygotowanie do wynajmu lub sprzedaży, po opiekę nad tą nieruchomością w przypadku, gdy zdecydujemy się ją wynajmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *