Wznoszenie budynków kojarzone jest ze skomplikowanym i długotrwałym procesem. Aktualnie wiele w tej kwestii się zmieniło dzięki rozwojowi technologii, aczkolwiek wiele osób pozostaje wiernym tradycyjnym metodom budowlanym.
Tradycje te jednak wyparte zostały w przypadku budownictwa przemysłowego i komercyjnego. Czasy, w których budowa hali, biurowca czy też hotelu trwała kilka lat minęły bezpowrotnie. To wszystko za sprawą budownictwa modułowego.
Na czym polega budownictwo modułowe?
Polega ono na stawiania budynków z gotowych prefabrykatów wykonanych w specjalistycznym zakładzie. W trakcie procesu produkcyjnego wytwarzane są gotowe całe moduły, które później składane są w jedną całość na placu budowy.
Moduł taki to przykładowo ściany zewnętrzne z otworami na okna, czy też działowe wyznaczające wszystkie pomieszczenia.
Taki sposób budowy pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, ponieważ poszczególne elementy konstrukcyjne nie muszą spajać się z sobą tygodniami.
- Szybki czas realizacji inwestycji.
- Lepsze właściwości termiczne.
- Uniezależnienie od pogody.
- Możliwość rozpoczęcia produkcji modułów przed uzyskaniem zgód formalnych na budowę.
- Łatwa rozbudowa w przyszłości.
Jakość budynków z prefabrykatów
Pomimo tego, że wiele osób wciąż nie ma zaufania do prefabrykowanych elementów, to jednak warto się ku nim przekonać. Niejednokrotnie prezentują one wyższą jakość z kilku powodów. Przykładowo każdy element opracowywany w zakładzie produkcyjnym poddawany jest szczegółowej kontroli technicznej. Dzieje się tak głównie dlatego, że są one wykonywane w warunkach „laboratoryjnych” w zamkniętej fabryce. Poza tym producent udziela wieloletniej gwarancji na poszczególne elementy – zatem wystąpienie ewentualnych usterek będzie naprawiane na kosz danej firmy.
Co budujemy z prefabrykatów?
Prefabrykaty odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym budownictwie. Ich użycie to nie tylko wygoda i ekonomia czasu, ale również szereg innych korzyści, które przyciągają zarówno inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych. Zatem co dokładnie budujemy z prefabrykatów?
Na pierwszym miejscu mamy oczywiście budynki komercyjne. Biurowce, hotele, magazyny, czy hale produkcyjne – wszystko to może być skonstruowane przy użyciu prefabrykatów. Zdecydowanie się na tę technologię pozwala na znaczne przyspieszenie procesu budowy, co jest kluczowe dla inwestorów, dla których każdy dzień opóźnienia może oznaczać straty finansowe.