W świecie medycyny, gdzie wykorzystywane są różne metody diagnostyczne, ultrasonografia, znana również jako USG, cieszy się szczególną popularnością. To proste, ale dające naprawdę dużo informacji badanie, umożliwia szybkie identyfikowanie wielu niebezpiecznych zmian chorobowych w ciele pacjenta, co czyni je kluczowym narzędziem w rękach lekarzy na całym świecie. Badania USG wykonywane są zarówno w ramach profilaktyki jak i diagnostyki, są bezpieczne i nie trwają zbyt długo. Jeśli chcesz wiedzieć, które badania USG warto wykonywać regularnie, aby zadbać o swoje zdrowie, zapraszamy do przeczytania!
Czym właściwie jest badanie USG
Badanie ultrasonograficzne jest grupą badań obrazowych. Jest bardzo ważne i stosowane w codziennej praktyce przez specjalistów już od ponad 50 lat. Głowica USG produkuje fale ultradźwiękowe, które są pochłaniane przez komórki. W czasie badania na monitorze urządzenia USG generowany jest obraz, zazwyczaj czarno-biały. Samo badanie jest całkowicie bezboleśnie i bezpieczne. Poza wcześniej opisanymi funkcjami, badania USG stosuje się jako wsparcie przy biopsjach jak również w momencie innych badań.
USG jamy brzusznej
Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej stosowanych badań USG, jest tak, ponieważ w brzuchu jest wiele różnych, niezbędnych do życia narządów. W trakcie badania sprawdza się prawidłowe funkcjonowanie, rozmiar a także strukturę wybranych organów, stąd jest ono ważne w profilaktyce różnego rodzaju dolegliwości. Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest trudne, gdyż wystarczy nie spożywać posiłków przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badania i wskazań specjalisty.
Badać powinny się głównie starsze osoby, gdyż badania kontrolne powinny być robione już od 20 roku życia i powtarzane co 3 lub 5 lat. Po 50 roku życia Badanie USG warto wykonać co najmniej raz do roku. Jeśli borykamy się z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to zapewne specjalista będzie kierował nas na takie badania, ale w momencie gdy nic nam nie jest, to warto poświęcić godzinę raz na jakiś czas i tym samym mieć pewność, że nasze zdrowie jest w porządku.
Kobieta pod opieką
Cytologia i mammografia to niezwykle ważne badania dla kobiet, ponieważ są głównym elementem szybkiego wykrywania nowotworów. Badanie USG piersi jest też dość ważne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, na ogół te młodsze. Badanie USG piersi jest często przepisywane przez specjalistów dla kobiet z piersiami niewielkiego rozmiaru, które ciężko byłoby zbadać przy użyciu mammografu. USG nie potrzebuje specjalnego przygotowania, ale jeśli jest taka możliwość, to zaleca się wykonanie go w pierwszej połowie cyklu, z powodu na mniejszą bolesność piersi.
Kobiety, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki nowotworu piersi, powinny wykonać USG piersi regularnie, zaczynając już w wieku 20 lat oraz powtarzając je najlepiej co pół roku. Jeśli do takiego obciążenia rodzinnego nie doszło, badanie piersi można wykonywać raz na dwa lata. Z kolei badanie u ginekologa trzeba robić co najmniej co dwa lata. W tym miejscu warto dodać, że w trakcie jednej wizyty u lekarza jest możliwość wykonania zarówno cytologi jak i badania USG. Po skończeniu 50 lat kobiety powinny zapisywać się na takie badania raz na rok.
Nie dla każdego, choć równie istotne – USG tarczycy
Wiele osób bagatelizuje badania tarczycy, a zdecydowanie tak nie powinno być, jest tak dlatego, że aż 20% badanych może zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi wywołanymi właśnie przez tarczyce. Stąd należy systematycznie badać krew pod kątem hormonu TSH. Zazwyczaj wykonuje się je po konsultacji z endokrynologiem lub lekarzem rodzinnym, w chwili nieprawidłowego poziomu TSH.
USG tarczycy to niewielkie, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które ma kluczowe znaczenie dla oceny stanu tego ważnego gruczołu. Wykonywane jest w celu diagnozowania różnych schorzeń tarczycy, w tym guzów, stanów zapalnych, torbieli czy wola tarczycowego.
Badanie to pozwala na szczegółową ocenę struktury tarczycy, jej wielkości, kształtu, lokalizacji oraz ewentualnych zmian patologicznych. Dzięki USG, lekarz może zobaczyć, czy w strukturze tarczycy znajdują się nienormalne formacje, takie jak guzy czy torbiele. Można także ocenić, czy gruczoł jest powiększony (co mogłoby wskazywać na chorobę Gravesa-Basedowa czy Hashimoto) lub zbyt mały (co mogłoby sugerować niedoczynność tarczycy).
Badanie USG tarczycy jest kluczowe dla diagnozy i monitorowania leczenia chorób tarczycy, a także dla oceny ryzyka raka tarczycy, szczególnie jeśli pacjent ma guzy lub rodzinną historię chorób tarczycy. Co więcej, dzięki temu badaniu można również ocenić, czy leczenie choroby tarczycy jest skuteczne. W sumie, USG tarczycy to niezastąpione narzędzie w diagnostyce i terapii endokrynologicznej.